ARM Template w portalu #Azure

ARM Template w portalu #Azure

W jednym z poprzednich wpisów pokazałem jak możemy tworzyć  usługi w chmurze #Azure przy wykorzystaniu visual studio oraz templatki arm. W tym wpisie pokaże jak to zrobić z poziomu portalu i porównam te dwa podejścia.

Aby stworzyć usługę używając templatke, w portalu musimy wyszukać z wszystkich usług “Template deployment”.

Tak samo jak w visual studio mamy możliwość użyć gotowych templatek. My podobnie jak w poprzednim wpisie stworzyliśmy własną, i w tym wypadku zrobimy to samo(wykorzystamy ten sam kod).

[snippet slug=arm-sql-web lang=json]

Kiedy kod znajdzie się już na portalu możemy zapisać go i utworzyć usługę. Portal zwaliduje nam nasz kod i stworzy usługi. W tym wypadku trafiamy na jeden dość ważny problem. Nasze templatki nie są nigdzie zapisane przez co całość “tracimy” podczas deploy-u usługi. Oczywiście jeżeli się uprzemy to i na to jest już rozwiązanie. Azure oferuje nam magazyn templatek(na ten moment jeszcze w wersji preview) w którym możemy zapisać naszego ARM-a. Magazyn ten znajdziemy w All Services > Templates. Teraz stwórzmy szablon

Przy tworzeniu szablonu nadajemy mu nazwę oraz opis. Kolejnym krokiem jest już sam szablon. Jak można zauważyć niezbyt przyjemnie pisało by się taki kod w portalu dlatego lepiej wkleić tam gotowy kawałek kodu i zapisać. Po zapisaniu szablon jest gotowy do re-deploy naszych usług.

 

Obydwa rozwiązania są dobre, ponieważ możemy użyć ten sam szablon wiele razy. Lecz główną różnicą którą widzę to dostępność. Nasz szablon który znajduje się na repozytorium kodu możemy uruchomić za pomocą Visual Studio, PowerShell lub też VSTS. Jest to wielkie ułatwienie głównie dla tego, że wiele ludzi ma swoje preferencje przez co w łatwy sposób jesteśmy w stanie dostosować się do upodobań programisty. Kolejnym argumentem jest to, że pisanie takiego szablonu w portalu jest uciążliwe, więc i tak napiszemy go na początku w jakimś innym programie a następnie wkleimy go w portalu. Podsumowując portal jest dobrą alternatywą dla wszystkich narzędzi, lecz gdy przyjdzie nam do tego praca zespołowa zdecydowanie łatwiej będzie nam się obsługiwać przy pomocy innych narzędzi.

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *