Deploy aplikacji do chmury przy użyciu Visual Studio

Deploy aplikacji do chmury przy użyciu Visual Studio

Kiedy stworzyliśmy już naszą aplikację, przychodzi czas aby się nią pochwalić i wrzucić na jakiś hosting. Możliwości mamy naprawdę dużo, lecz najwygodniejszym wyborem jest chmura Azure. Aby nasza aplikacja działała w chmurze nie musimy mieć wiedzy z takich dziedzin jak dev-ops, sieci, routing czy też dns. To wszystko zawdzięczamy usłudze typu SaaS i WebApp.

Aplikację jak i serwer ją obsługujący możemy stworzyć za pomocą szablonu ARM (w tym wpisie jest opisane więcej na ten temat), wyklinać z portalu lub stworzyć za pomocą Visual Studio. Jako, że poprzednie kroki już opisywałem, w  tym wpisie skupię się na Visual Studio.

Aby wrzucić aplikację do Azure musimy mieć zainstalowany Visual Studio oraz aplikację napisaną w .net core lub .net framework. Stwórzmy zatem pierwszą aplikację. Otwórz Visual Studio > File > New > Project > Visual C# > .Net Core > ASP.NET Core Web Application > OK

Kolejnym oknem będzie wybór rodzaju aplikacji. Zalecam wybranie Web Application Model-View-Controller ze względu iż będziemy momentalnie widzieli widok naszej aplikacji. Nie stoi na przeszkodzie stworzenie czegoś innego ponieważ dalsze kroki będą wyglądały tak samo 🙂

Kiedy nasza aplikacja się stworzy, możemy od razu hostować ją na Azure. Jedną z możliwości jest kliknięcie Publish na ekranie powitalnym albo ppm na naszą aplikację i z listy wybrać publish.

Kiedy klikniemy Start pojawi się okno z którego wybieramy jak chcemy hostować aplikację. W naszym wypadku wybieramy App Service > Create New. Oczywiście nie stoi na przeszkodzie by wrzucić aplikację do istniejącej Aplikacji :). Kolejnym krokiem jest stworzenie już samej aplikacji.
App Name – Nazwa naszego serwisu oraz nazwa publicznego dns po którym mamy możliwość wejścia na naszą stronę . Nazwa musi być unikatowa.
Resource Group – Miejsce w jaką grupę dodamy naszą aplikację
Hosting Plan – Serwer na którym będzie aplikacja uruchamiana. Można stworzyć nowy klikając New…

Pozostało tylko kliknąć Create i poczekać aż aplikacja dostanie swoje życie. Kiedy cały proces przejdzie otworzy nam się przeglądarka z naszym publicznym adresem url. Teraz za każdym razem kiedy chcemy zaktualizować dane na serwerze przechodzimy te same kroki z tym, że Visual Studio pamięta nasz deploy profil przez co z listy dostępnych serwerów możemy wybrać już nas stworzony.

Rozwiązanie które zaprezentowałem, sprawuje się szybciej gdy chcemy tworzyć aplikację na własny użytek. Problem pojawia się wtedy kiedy na aplikacją pracuje kilka osób i chcemy zarządzać tym jak i kiedy aplikacja będzie aktualizowana. Do tego idealnie nadaje się narzędzie takie jak VSTS oraz CI/CD (continuous integration/delivery continuous). Kiedy automatyzujemy nasz proces w 100% nie będziemy musieli myśleć nad budowaniem aplikacji na uniwersalnym środowisku, odpalaniu testów jednostkowych oraz regularnych aktualizacji. Poniższy schemat idealnie pokazuje jak taki proces może przebiegać.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *