In Azure, Hued.me Written by • One Comment

Cloud vs on premise

Co lepsze? To jak odwieczna wojna pomiędzy graczami wyznającymi wyższość konsoli nad komputerami stacjonarni, czy też studentami wybierającymi pomiędzy politechniką a uniwersytetem. Nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ “to zależy”.

Różnica zdań

W świecie IT ludzie też mają swoje preferencje dotyczące technologii czy zastosowanych rozwiązań. Tutaj również występuje odwieczna wojna pomiędzy technologiami czy wyborem serwerów. Jedni preferują mieć kontrolę nad swoimi serwerami i trzymać wszystko u siebie “w szafie”, inni natomiast uważają, że chmura jest tym lepszym rozwiązaniem. A wchodząc w głąb społeczności preferującej cloud, pojawiają się kolejne preferencje. Amazon czy Microsoft? A może Google? Tutaj również pada jedyna słuszna odpowiedź: “to zależy”.

ilustracja cloud vs on premise

Sam specjalizuję się w rozwiązaniach chmurowych Azure. Głownie modele aplikacji, z których korzystam to IaaS oraz PaaS. Dlaczego wybrałem akurat taką drogę? Co mi to dało?

zdjęcie chmury i dłoń

Ponieważ jestem developerem w technologiach Microsoftu, w moim przypadku wybór padł na chmurę Azure. Decyzja była poniekąd oczywista, ponieważ firma ta udostępnia masę narzędzi, które są dedykowane pod .net framwork, przez co próg wejścia jest znacznie łatwiejszy.

zdjęcie chmura na przycisku klawiatury

Azure cloud vs on premise w praktyce

Głównym celem tego artykułu jest pokazanie, dlaczego preferuję rozwiązanie Cloud od On Premise. Najłatwiejszą sytuacją do wyobrażenia jest nasz pierwszy klient. Powiedzmy, że oczekuję od nas prostej aplikacji dla kilku państw. Samo jej stworzenie nie stanowi dla nas problemu, no ale co z hostingiem tej strony? O ile w jednym kraju jest to łatwe, tak dla kilkunastu kolejnych już niekoniecznie. A co, jeżeli klient oczekuje by jego dane znajdowały się w innym państwie, na przykład w USA? Do tego dochodzą formy prawne i wiele więcej – zatem mamy wybór, kupujemy serwery, wynajmujemy ludzi, którzy będą się tym opiekować i płacimy za to grube pieniądze albo korzystamy z dostawcy chmurowego.

W drugim wypadków z naszych barków ściągamy masę potencjalnych problemów i kosztów. Przykład ten jest bezpośrednio powiązany z firmą hued.me, przy współpracy z którą powstał ten artykuł. Pokazuje on jak w dzisiejszych czasach możemy dostarczyć dokładnie to czego wymaga klient nie przejmując się przy tym stroną serwerową.

Oczywiście jest również wiele argumentów, za które są za sprawdzonymi szafami serwerowni. Ten wybór tak naprawdę zostaje już uzależniony od klienta czy też wymagań firmy. Poniżej link do nagrania, które pomoże rozszerzyć horyzonty w odwiecznej wojnie w IT, “On Premise vs Cloud”

(Visited 172 times, 1 visits today)

Last modified: 10 maja 2022

Close