On Premise vs Cloud

On Premise vs Cloud

Co lepsze? Odwieczna wojna pomiędzy ludźmi wyznających wyższość konsoli nad komputerami stacjonarni czy też pomiędzy politechniką a uniwersytetem. Nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie ponieważ “to zależy”.

W świecie IT ludzie też mają swoje preferencje dotyczące technologii czy zastosowanych rozwiązań. Tutaj również występuje odwieczna wojna pomiędzy technologiami czy wyborem serwerów. Jedni preferują mieć kontrolę nad swoimi serwerami i trzymać wszystko u siebie “w szafie”, inni natomiast uważają, że chmura jest tym lepszym rozwiązaniem. Gdy dojdziemy w głąb chmury pojawiają się kolejne preferencje. Amazon czy Microsoft? A może Google? Tutaj również pada jedyna słuszna odpowiedź “to zależy”.

Sam specjalizuję się w rozwiązaniach chmurowych Azure. Głownie modele aplikacji, z których korzystam to IaaS oraz PaaS. Dlaczego ja wybrałem taką drogę? Co mi to dało?

W moim przypadku wybór padł na chmurę Azure firmy Microsoft. Wybór ten był spowodowany tym, że jestem developerem w technologiach Microsoftu. Ten wybór był poniekąd oczywisty, ponieważ firma ta udostępnia masę narzędzi, które są dedykowane pod .net framwork przez co próg wejścia jest znacznie łatwiejszy.

Głównym celem tego postu jest pokazanie dlaczego preferuję rozwiązanie Cloud od On Premise. Najłatwiejszą sytuacją do wyobrażenia jest nasz pierwszy klient. Klient oczekuję od nas prostej aplikacji dla kilku państw. Samo stworzenie aplikacji nie stanowi dla nas problemu, no ale co z hostingiem tej strony? O ile w jednym kraju jest to łatwe, tak dla kilkunastu już nie koniecznie. A co jeżeli klient oczekuje by jego dane znajdowały się w innym kraju jak USA? Do tego dochodzą formy prawne i wiele wiele więcej. Zatem mamy wybór, kupujemy serwery, wynajmujemy ludzi, którzy będą się tym opiekować i płacimy za to grube pieniądze albo korzystamy z dostawcy chmurowego. W drugim wypadków z naszych barków ściągamy masę potencjalnych problemów i kosztów. Przykład ten jest bezpośrednio powiązany z firmą hued.me, gdzie przy współpracy powstał ten artykuł. Są to przykłady z życia wzięte, które pokazują jak w dzisiejszych czasach możemy dostarczyć dokładnie to czego wymaga klient nie przejmując się stroną serwerową.

Oczywiście jest również wiele argumentów za, które są za sprawdzonymi szafami serwerowni. Ten wybór tak naprawdę zostaje już uzależniony od klienta czy też wymagań firmy. Poniżej link do nagrania, które pomoże rozszerzyć horyzonty w odwiecznej wojnie w IT, “On Premise vs Cloud”1 thought on “On Premise vs Cloud”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *