In Azure Written by

Sztuczna inteligencja vs programista – kilka słów o GitHub Copilot 

Laptop z otworzoną na nim konsolą

Wiele branż dąży do coraz większej automatyzacji różnych procesów. Nic w tym dziwnego, w końcu tempo pracy stale rośnie, a czasu mamy przecież wciąż tyle samo. Wtedy z pomocą przychodzą różne narzędzia, które mają oszczędzić nam skupiania się na mniej istotnych kwestiach, żebyśmy mogli poświęcić się tym ważnym.  

Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać więcej obowiązków w krótszym czasie i przy tym nie nudzimy się przy powtarzalnych, odtwórczych zadaniach. Kiedyś w sklepach resztę dla klienta obliczano w głowie lub na kartce, później na kalkulatorze. Teraz mamy kasy fiskalne, które od razu drukują też dokument potwierdzający zakup, czy samoobsługowe, dzięki czemu pracownicy ograniczają czas poświęcany na te automatyczne czynności.  

W branży programistycznej natomiast korzystamy z różnych rozwiązań sztucznej inteligencji, przez co zaoszczędzamy zasoby na prostszych procesach. Dzisiaj skupię się na GitHub Copilot, ale polecam zajrzeć też do mojego ostatniego artykułu, gdzie opowiadam o IaC. 

Czym jest GitHub Copilot? 

Dotychczas pomoc, którą mogliśmy otrzymać dzięki różnym narzędziom bazującym na sztucznej inteligencji, ograniczała się przeważnie do poprawiania napisanego przez nas kodu. Teraz pojawia się coraz więcej rozwiązań idących krok albo nawet dwa dalej.  

GitHub Copilot to sztuczna inteligencja, która ułatwia programistom tworzenie kodu poprzez podpowiadanie kolejnych jego linijek i funkcji w edytorze. To narzędzie jest zasilane przez Codex, czyli model sztucznej inteligencji stworzony przez OpenAI. Copilot uczy się między innymi na kodzie źródłowym z publicznie dostępnych źródeł. Daje nam więc możliwość szybszego realizowania projektów i zmniejszenia nakładu niezbędnej pracy, lecz nie sprawdzi się do zadań niezwiązanych z kodowaniem, takich jak generowanie danych. 

Robot Copilot zgłaszający się do odpowiedzi

Wady i zalety GitHub Copilot 

Zalety GitHub Copilot są dość oczywiste – zaoszczędzenie zasobów w każdy możliwy sposób i odciążenie z prostych czynności, które tylko pożerają nas czas. Nie znaczy to jednak, że znaleźliśmy narzędzie idealne i korzystający z niego człowiek nie musi mieć żadnych umiejętności, albo że może sobie pozwolić na brak skupienia podczas pracy. Copilot został zaprojektowany tak, aby wygenerować optymalny kod, biorąc pod uwagę kontekst, do którego ma dostęp. Nie może wykorzystywać pomocnych funkcji zdefiniowanych w innym miejscu w projekcie lub nawet w tym samym pliku. Nie testuje też kodu, który sugeruje, więc może on po prostu nie działać, a czasem nawet zupełnie nie mieć sensu. Ponadto w niektórych językach programowania działa znacznie lepiej niż na innych, więc jego uniwersalność jest na razie ograniczona.  

Statystyki na temat GitHub Copilot

Na oficjalnej stronie usługi możemy przeczytać, że wg ostatniej oceny użytkownicy zaakceptowali średnio 26% wszystkich uzupełnień pokazanych przez GitHub Copilot, a średnio ponad 27% (w języku takim jak Python nawet 40%) plików kodu programistów zostało wygenerowanych przy jego pomocy. Czy to już dużo czy jeszcze nie należy pozostawić subiektywnej ocenie, jednak można podejrzewać, że te procenty będą coraz wyższe. Sztuczna inteligencja staje się dokładniejsza z każdym dniem, a niewątpliwe ułatwienia, jakie oferuje, przekonują do siebie coraz szersze grono programistów. Ciekawe jest to, że w wielu branżach korzysta się z technologii, aby wyeliminować błędy człowieka, a w tym przypadku role mogą być odwrócone. 

Komu GitHub Copilot się przyda? 

Sądzę, że ułatwi on życie każdemu programiście, choć to, w jaki sposób, zależy od umiejętności konkretnej osoby. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją karierę w branży, to możesz uczyć się razem ze sztuczną inteligencją. Zrobisz to porównując swój kod z zaproponowanym, znajdując różnice i sprawdzając, kto miał rację – Ty czy GitHub Copilot.  

Musisz też cały czas być czujny i sprawdzać kolejne linijki, dzięki czemu choć praca idzie szybciej, to oswajasz się z całym procesem. Jeśli jesteś studentem, a wiele osób właśnie wtedy wchodzi w świat programowania, masz możliwość korzystania z tego narzędzia za darmo. Natomiast jeśli masz już większe doświadczenie, to Copilot pozwoli Ci przede wszystkim zaoszczędzić cenny czas, który spożytkujesz na bardziej skomplikowane operacje. Zamiast ręcznie tworzyć cały kod, przy podstawowych czynnościach Twoja praca będzie się ograniczać jedynie do kontrolowania działania sztucznej inteligencji i wprowadzania ewentualnych poprawek. GitHub Copilot może Ci się przydać zwłaszcza, jeśli korzystasz z takich języków jak Python, JavaScript, TypeScript i Go. 

Grafika przedstawiająca możliwości GitHub Copilot

Czy jako programiści powinniśmy czuć zagrożenie? 

Moim zdaniem nie ma szans, żeby sztuczna inteligencja kiedyś w całości zastąpiła pracę developerów. Owszem, pojawia się coraz więcej zaawansowanych narzędzi, które automatyzują różne procesy. Mają one jednak za zadanie pomagać nam w codziennych obowiązkach, a nie zająć nasze miejsce. To naprawdę wspaniałe, że nie musimy poświęcać już długich godzin na nudne czynności. Dzięki temu możemy skupić się na większych wyzwaniach, więc uważam, że warto skorzystać z tej możliwości. 

(Visited 112 times, 1 visits today)

Last modified: 27 września 2022

Close