Wyobraźmy sobie sytuację: zbliża się konferencja organizowana przez naszą firmę. Jako programista dostajesz jedno proste zadanie. Musisz wyświetlić na ekranie podczas konferencji wszystkie dotyczące jej tweety, które zostały udostępnione przez użytkowników i zawierają odpowiedni hashtag.
Są osoby, które od razu otworzą dokumentację i zaczną pisać aplikacje. My możemy problem rozwiązać znacznie szybciej i prawdopodobnie lepiej.
Powyższy rysunek przedstawia jak nasz proces będzie przebiegał. Użytkownik wpisuje wiadomość z interesującym nas hashtagiem, my natomiast przechwytujemy to i zapisujemy w bazie. Jako przykład weźmiemy konto użytkownika @AlertMPK, które udostępnia na Twitterze wydarzenia drogowe z udziałem komunikacji miejskiej.
Logic App w praktyce
Kiedy stworzyliśmy już Logic App, możemy przejść do naszej aplikacji. Aby wytłumaczyć lepiej całość stworzymy pustą aplikację. W portalu znajduje się mnóstwo przykładów, jak i szablonów z których możemy skorzystać.
Podczas tworzenia aplikacji musimy wybrać wyzwalacz. Naszym wyzwalaczem będzie “Nowy tweet został opublikowany”. Kolejnym krokiem jest autoryzacja aplikacji. Naszym kryterium wyzwalacza będzie #AlertMPK. Aplikacja co 3 minuty będzie sprawdzać, czy nowy tweet został dodany. Następnie musimy stworzyć akcję wykonującą się przy wywołanie tweeta. My stworzymy jedną, lecz, jak widać na zdjęciu poniżej, nic nie stoi na przeszkodzie do stworzenie warunku, który wykona się w konkretnej sytuacji.
Kolejnym krokiem to połączenie naszej aplikacji z istniejącą bazą. Po autoryzowaniu aplikacji do sql możemy wstawić wiersz do naszej tabeli.
LogicApp oferuje nam dynamiczne zmienne, które możemy wstawić w interesujące nas pole. Zauważcie, że mamy dostęp do bardzo dużej ilości danych na temat osoby publikującej post. Kiedy już uzupełniliśmy naszą tabelę dynamicznymi danymi możemy przetestować aplikację :). Teraz pozostaje nam tylko wyświetlić te dane na ekranie.
Naszą aplikację możemy rozszerzyć o dodatkowe komponenty (tak, aby szef był zadowolony 😉 Jednym z przykładów jest sztuczna inteligencja, która oceni, czy tweet nie jest obraźliwy i czy może znaleźć się na ekranie. Rysunek poniżej pokazuję jak taki proces może przebiegać.
Logic App możemy zastąpić usługą która oferuje office365 “Flow”. Usługa ta działa identycznie jak wspominany Logic Apps, tylko w nieco bardziej okrojonej wersji. Na szczęście od niedawana Flow jest darmowe z pewnymi limitami, co pozwala nam eksperymentować z przepływami. Powyższy schemat można odtworzyć właśnie w usłudze Flow.
Osobiście używam tego w identyczny sposób w mojej aplikacji Her przy pomocy Flow. Zbiera ona informacje dotyczące wydarzeń MPK we Wrocławiu, jak i pogody w mieście. W ten sposób mogę łatwo dostarczyć użytkownikowi najświeższe informacje.
Her Logic App office365 twitter
Last modified: 10 maja 2022