Automatyzacja deploy-u aplikacji przy pomocy portalu Azure

Automatyzacja deploy-u aplikacji przy pomocy portalu Azure

W poprzednim wpisie opisałem jak możemy wrzuć naszą aplikację na serwery które znajdują się w chmurze Azure. Cały proces jest strasznie powolny i nie automatyzuje procesu który powinien wykonywać się sam. Z pomocą przychodzi nam github oraz portal Azure. Bezpośrednio na portalu możemy zdefiniować aby nasz serwer sam pobierał zmiany z naszej gałęzi, a następnie robił deploy na serwer.

Aby zacząć przygodę z automatyzacją musimy mieć postawiony serwer z aplikacją web. Możemy sami go postawić wyklikując na portalu formatki albo kliknąć poniżej guzik który postawi nam taki serwer

Kiedy serwer jest postawiony możemy zacząć automatyzować nasze procesy. Aby to zrobić musimy wybrać kartę Deployment Center naszej web Aplikacji. Kolejnym krokiem jest wybór repozytorium. W naszym wypadku wybierzemy githuba. Kiedy przejdziemy dalej musimy dokonać autoryzacji naszego konta na gicie z portalem Azure.

Kolejnym krokiem jest wybór serwera który buduje nasz kod. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem jest wybranie KUDU, czyli serwera na którym jest postawiona web aplikacja. Kiedy wybierzemy serwer musimy już tylko wskazać jakie repozytorium chcemy zbudować oraz z której gałęzi KUDU pobierze kod źródłowy.

Tak naprawdę to koniec. W kilku krokach zautomatyzowaliśmy proces publikacji naszej aplikacji. Po odświeżeniu strony można zauważyć, że kod się pobiera, buduje i publikuje. Kiedy status będzie “Active” aplikacja będzie już gotowa :).

Oczywiście cała magia dzieje się już na sam koniec. Jeżeli dodamy zmiany do naszego brancha to Azure automatycznie pobierze, zbuduje i opublikuje nową wersję aplikacji. Od teraz już możemy porzucić visual studio i zautomatyzować publikacje aplikacji.

Co jeżeli nasze zmiany popsuły aplikację ? Nie musimy cofać zmian z gita, mergować się i stresować. Azure daje nam możliwość publikacji dowolnego commita z serwera. Jeżeli klikniemy w portalu na interesujący nas commit, możemy za pomocą guzika “Redeploy”  wrócić do wersji wcześniejszej. Kiedy wszystko naprawimy wystarczy wybrać najnowszy commit i programować dalej 🙂Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *